NOVOHATTI - Gems, Blades, Jewelry, and MORE...

Faaliyet Alanımıza Giren Ürünler / Products We Deal In:

ü      Yarı Değerli Taşlar ve Fosiller / Semiprecious Stones and Fossils:
         
Firmamız Elmas ve Pırlanta HARİÇ tüm değerli taşların ticaretini yapmaktadır. Sürekli stok bundurduğumuz taşlardan bazıları: Turkuvaz (Firuze), Topaz, Zümrüt, Akik, Yeşim ve benzeri taşlardır. Stoktaki ürün genellikle tam işlenmiş (kesilmiş, parlatılmış) montaja hazır ve SERTİFİKALIDIR. Mücevherat imalatında kullanılan bu kıymetli taşların yanısıra doğal fosiller ve benzeri jeolojik özellikte kolleksiyon parçalarıda mevcuttur. Daha fazla bilgi için lütfen indeksi tarayınız veya doğrudan bizi arayınız. 

            We import and trade all semiprecious gem stones EXCEPT Diamonds. Some of the items we keep stock include: Turquoise, Topaz, Emerald, Agate, Jade and such. Most items stocked are fully processed (cut, polished) ready to use, free-form and CERTIFIED gem stones. Besides these valuable gems, mostly used by silversmiths and goldsmiths, we also offer natural fossils and rare geological samples for the collector. Please search the index or contact us for further information.

ü      Altın ve Gümüş Mücevherat / Gold and Silver Jewelry:
         NOVOHATTI başta yerel Anadolu sarrafları olmak üzere yurt içinden olduğu gibi yurt dışı (Hindistan, A.B.D., Endonezya, v.b.) kaynaklardan da altın ve gümüş mücevherat ticareti (toptan ve perakende) yapmaktadır. Ayrıca kendi atolyelerimizde PMC (Precious Metal Clay) Gümüş ve PMC (Precious Metal Clay) Altın kullanımı öğretilmekte ve atolyemiz ürünü özgün tasarımlar imal edilmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen indeksi tarayınız veya doğrudan bizi arayınız. 

            At NOVOHATTI we primarily market and export locally produced Anatolian jewelry. Yet, we also do import jewelry from countries such as India, U.S.A., Indonesia and such. Besides this trade (wholesale and retail) we also operate a local workshop where our artists manufacture and teach how to use PMC (Precious Metal Clay) Silver and PMC (Precious Metal Clay) Gold in one-of-a-kind designer jewelry. Please search the index or contact us for further information.

ü      Hediyelik Eşya / Gifts and Collectibles:
         Firmamız imalatında Gümüş, Altın, Yarıdeğerli Taş ve/veya %100 doğal malzeme ve minerallerin kullanıldığı nadide ve alışagelmiş dışı özellikte muhtelif hediyelik eşya ve kolleksiyon parçaları ticaretinde faaldir. Özellikle el yapımı, etnik nitelikte veya antika nitelikte ürünlerimiz mevcuttur. Daha fazla bilgi için lütfen indeksi tarayınız veya doğrudan bizi arayınız. 

            We are proactive in the trade of unique and uncommon gift items as well as collectibles. We mainly focus on Hand-Made items made of 100% Natural materials, gemstones, minerals and precious metals. Our product line appeals not only for the discerning buyer seeking something unique or ethnic but also for the collector. Please search the index or contact us for further information.

 

Vitrindeki Ürünler / Showcase Products:

 

Exotic Hand Made Writing Instuments   

These pens and pencils are HAND MADE in U.S.A. using the most exotic and unique materials such as rare woods, snake-skin and Gem Stones. NOVOHATTI Exotic Pens are customizable as corporate promotional gifts. Please inquire at our Marketing department.

Mükemmel bir hediye olarak verebileceğiniz NOVOHATTI Egzotik kalemler en nadide ağaçlar, yılan derisi ve değerli taşlar kullanılarak Amerika'da ELDE yapılmaktadır ve şirketler için promosyon amaçlı detaylandırılabilir. Lütfen Pazarlama birimimize danışınız.

London Blue TOPAZ   

Rare and Genuine LONDON BLUE Topaz. Available in two sizes of either up to 1 Ct. or larger stones above 1 Ct. in size. All stones are Emerald cut and AAA quality. (Pricing is applicable to this lot ONLY.)

Nadir ve Gerçek LONDRA MAVİSİ Topaz. Bir (1) Karata kadar veya 1 Karat üzeri daha büyük boylar olmak üzere iki farklı ebatta mevcuttur. Hepsi Zümrüt kesimi ve birinci (AAA) kalitedir. (Fiyatlama YANLIZCA mevcut lot için geçerlidir.)

Telkari 'Silver Lace' Jewelry   

Genuine 100% HAND MADE (Free Form) Sterling silver (.925) Telkari Jewelry. Made by the finest Silver Lace (Telkari) artisans of Ankara. (Please, inquire about available pieces. Each piece is unique and one-of-a-kind.)

Gerçek %100 EL YAPIMI ,925 ayar Gümüş Telkari. Bu ürünler Ankara'nın en iyi ustalarınca bir dantel gibi işlenmiş parçalardır. (Lütfen mevcut parçalar hakkında bilgi isteyiniz. Her parça özgün ve tektir.)

Genuine Jurassic Ammonite    

Genuine Jurassic Fossiles from Madagascar. Each piece is unique and a magnificent testimony of life on Earth some 150 Million years ago...

Madagaskar'dan gelme GERÇEK Jura dönemi Fosiller. Her parça yaklaşık 150 Milyon yıl öncesi dünyadaki hayatı temsil eden özgün ve muhteşem bir anıt...

Genuine WEIDMANNSHEIL Pocketpal     

Damascus Steel is an Anatolian innovation. Novohattiis proud to bring you some of the best Damascus Steel pocket knives such as these Weidmannsheil (Weltersbach) knives. (P.S. Our stocks are VERY limited, please rush to avoid frustration.)

Şam (Damascus) Çeliği bir Anadolu buluşudur. Novohatti firması olarak size bu Weidmannsheil (Weltersbach) çakıları gibi Şam Çeliğinin en güzel örneklerini sunmaktan gurur duyuyoruz. (Not: Stoklarımız sınırlıdır, sonradan üzülmemek için acele ediniz.) 

 

ÜRÜNLER  İNDEKSİ  /  PRODUCTS  INDEX:

ü      Yarı Değerli Taşlar ve Fosiller / Semiprecious Stones and Fossils:

ü                  Yarı Değerli Taşlar / Gem Stones

ü                  Fosiller ve Mineraller / Fossils and Minerals

ü                  Boncuklar ve Kabuşonlar / Beads and Cabuchons

ü      Altın ve Gümüş Mücevherat / Gold and Silver Jewelry:

ü                  Telkari Takılar / Silver-lace Jewelry

ü                  PMC Kolye Ucu / PMC Charms

ü                  Özgün Tasarım Mücevherat / Designer- Custom Jewelry

ü      Hediyelik Eşya / Gifts and Collectibles:

ü                  Novohatti Kalem / Writing Tools

ü                  Cep Bıçağı ve Çakılar / Pocket Knives